سلامتی, عمومی, مادر و کودک, محصولات طبیعی, معرفی خواص محصولات

کم خونی و درمان آن به آسان ترین روش

کم خونی چیست و درمان آسان و خانگی کم خون شدید

هنگامی که به‌ اندازه کافی گلبول ‌های قرمز خون سالم نداریم، وضعیتی به نام کم‌ خونی(آنمی) وجود دارد؛ آنمی به این معنی است که خون ما، هموگلوبین(Hgb) که بخشی از سلول ‌های قرمز خون(RBC) است و اکسیژن را به تمام سلول‌ ها منتقل می‌کند، کم دارد.

کم‌خونی زمانی اتفاق می‌افتد که در رگ‌ها به اندازه‌ی کافی گلبول قرمز برای حمل اکسیژن به نقاط مختلف بدن وجود نداشته باشد. البته ممکن است گلبول‌های قرمز هم کمبود هموگولوبین(پروتئینی که دلیل رنگ قرمز سلول‌های خونی است) داشته ‌باشند.

از هر ۱۰ نفر خانم و یا دختر نوجوان، یک نفر کم‌خونی دارد. مردان و کودکان نیز در معرض خطر کم‌خونی هستند.

 

فروشگاه ارگانیک آنلاین و اینترنتی ارگانت - کم خونی چیست و درمان آسان و خانگی کم خون شدید

نشانه‌های کم‌خونی

اگر با اینکه خواب خوبی دارید اما باز هم احساس خستگی می‌کنید و یا در فعالیت‌های روزانه خود انرژی کم می‌آورید، شاید دچار کم‌خونی شده باشید. کم‌خونی می‌تواند زمینه ساز مشکلات روانی و حافظه شود. نشانه‌های بیماری کم‌خونی عبارتند از:

 • احساس ضعف و خستگی
 • سرگیجه
 • پوست رنگ پریده
 • سردرد
 • بی حسی یا احساس سرما در دست‌ و پا
 • دمای پایین بدن

 

کسانی که کم‌خونی دارند اکسیژن موجود در خونشان کم است، در نتیجه قلب مجبوراست سخت‌تر کار کند تا این کمبود را جبران کند و اکسیژن را به همه ارگان‌های بدن برساند. علائم مربوط به قلب شامل آریتمی( نامنظمی در ضربان قلب)،  تنگی نفس و درد قفسه سینه است.

 

آزمایش‌های نشان دهنده علت کم خونی:

شمارش کامل خون(CBC) یک آزمایش خون است که سطح هموگلوبین و دیگر ویژگی‌ های گلبول‌های قرمز را اندازه‌ گیری می‌کند؛ این آزمایش نه‌ تنها کم خونی را نشان می‌ دهد، بلکه می‌تواند به پزشک در پیدا کردن دلیل کم خونی کمک کند.

ممکن است به آزمایش ‌های دیگری نیاز داشته باشیم تا به پیدا کردن آنچه باعث کم خونی می شود، کمک کند؛ این آزمایش‌ ها شامل موارد زیر است:

 • آزمایش‌ های شیمی خون برای بررسی عملکرد اعضا و سطح ویتامین ‌ها و مواد معدنی
 • آزمایش خونی به نام شمارش رتیکولوسیت(Reticulocytes)؛ گلبول‌های قرمز بسیار جوانی هستند که تنها از مغز استخوان آزاد می ‌شوند، بنابراین این آزمایش نشان می‌دهد که تعداد سلول‌ های قرمز جدید بدن چند عدد است.
 • آزمایش مغز استخوان
 • آزمایش خون برای بررسی سطح آهن خون
 • آزمایش مدفوع برای بررسی خون(به نام آزمون خون پنهان در مدفوع یا FOBT)

پیشگیری از کم‌خونی

می‌توانید با رژیم غذایی مناسب تا حدود زیادی از ابتلا به کم‌خونی جلوگیری کنید. غذاهای و محصولات دارای آهن عبارتند از گوشت قرمز، جگر، ماهی، عدس و لوبیا، سبزیجات برگ‌دار با رنگ تیره و میوه‌های خشک.

همچنین مصرف غذاهای حاوی ویتامین B12 و فولیک اسید مانند تخم مرغ و لبنیات، اسفناج و موز به پیشگیری از کمبود آهن کمک می‌‌کند. بسیاری از نان‌ها و غلات، مواد مغذی اساسی مانند آهن، B12 و فولیک اسید را دارند. ویتامین C موجود در مرکبات و دیگر میوه‌ها و سبزیجات نیز به جذب آهن کمک می‌کند.

زندگی با کم‌خونی

درمان کم‌خونی و داشتن یک تغذیه متعادل کمک می‌‌کند تا انرژی بیشتری داشته باشید. بسیاری از مردم می‌توانند با تغذیه مناسب و استفاده از مکمل‌های آهن و ویتامین، کم‌خونی خود را مدیریت کنند؛ البته در صورتی که مصرف این موارد، زیر نظر پزشک باشد.

 

منابع غذایی آهن دار

منابع غذایی آهن‌ دار عبارتند از جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج، حبوبات مثل عدس و لوبیا، میوه‌های خشك (برگه‌ها) بخصوص برگه زردآلو، دانه‌های روغنی و تخمه گل آفتابگردان.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید